תקשורת למתקדמים – כמה שפות יש בעולם

Batia Epstein-Buchnikמגזין

כמה שפות יש בעולם? הנה כמה עובדות שכדאי שתדעו על הדרך בה אנחנו מתקשרים אחד עם השני…

שפה יכולה להיות משעשעת, כיפית ומעניינת והיא נחשבת לאחד הפלאים הגדולים של המין האנושי. כמה שפות יש בעולם? מהי השפה המדוברת בעולם ועוד כמה עובדות כיפיות על שפות. 

שפה היא הדרך שלנו לתקשר אחד עם השני, להביע את עצמנו בעולם. היא הדרך להביע את המחשבות שלנו, הרגשות והתחושות שלנו ואת מה שאנחנו יודעים ומכירים לגבי העולם ולמעשה היא אחת הדברים החשובים בחיינו.  

החשיבות של השפה והמקום שלה בתרבות ובעולם שלנו, הופך אותה לכלי שאי אפשר בלעדיו. הנה כמה עובדות שכדאי שתכירו על אחד הפלאים הגדולים של המין האנושי. 

כמה שפות יש בעולם? 

אין תשובה חד משמעית לשאלה הזו. התשובה תלויה בשאלה אחת עיקרית: האם אנחנו מחשיבים כל ניב כשפה שונה? 

 

ניבים הם וריאציות שונות שהתפתחו מהשפות המוכרות לנו. לרוב, ניבים שונים לאותה שפה מתפתחים בקרב מדינות או מחוזות שונים הדוברים את אותה שפה, כמו ערבית מצרית וערבית לבנונית, או מנדרינית שהיא הניב הצפוני של השפה הסינית ו-יואה שהוא הניב הקנטונזי של השפה הסינית. ניבים שונים יכולים להתפתח גם בקרב קבוצות שונות באוכלוסיה, כמו שאפשר לראות בספרד שם התפתח הניב הקטאלני מהספרדית המסורתית. 

אם מתחשבים בכך שכל ניב הוא למעשה שפה מעט שונה, הערכות של מומחים מדברות על כ-7,000 שפות וניבים שונים שמדוברים ברחבי העולם, כאשר רובן מדוברות על ידי קבוצות קטנות מאוד.  

חשוב לזכור גם כי שפה היא דבר חי ומתחדש, אך גם נכחד. בכל שבועיים, ניב או שפה נעלמים מפני העולם, כלומר לא משתמשים בהם יותר כלל. למעלה מ-200 שפות כבר נכחדו וחוקרים מזהים למעלה מ-2000 שפות בסכנת הכחדה. 

השפה המדוברת בעולם 

גם כאן, מדובר על עניין של הגדרה וקשה לקבוע באופן חד משמעי מהי השפה המדוברת ביותר בעולם. אם אימצנו את ההנחה שכל ניב או דיאלקט הוא שפה בפני עצמה, אפשר לומר שהניב המנדריני של השפה הסינית היא השפה המדוברת ביותר בעולם, עם למעלה ממיליארד ומאה מיליון דוברים.
יחד עם זאת, אם נספור גם את אלו שדוברים אנגלית כשפה שנייה, נגלה שאנגלית היא דווקא השפה המדוברת ביותר בעולם, עם מעט יותר דוברים מסינית מנדרינית. 

ההינדו היא השפה השלישית המדוברת בעולם עם למעלה מ-600 מיליון דוברים ומעט אחריה הספרדית עם כ-560 מיליון דוברים ברחבי העולם.  

מה שבטוח, סינית היא השפה המורכבת ביותר בעולם, עם יותר מ-50,000 (כן, קראתם נכון) אותיות או סימנים. אבל אל תדאגו, אם תגיעו לסין תוכלו להסתדר עם כ-2,000 אותיות בלבד אותם צריך כדי להצליח לקרוא בעיתון. בהצלחה!   

עוד כמה עובדות מעניינות על שפות

  • דרום אפריקה מחזיקה בשיא השפות המדוברות למדינה אחת עם לא פחות מ-11 שפות
  • קיימות בעולם 2 שפות שרק אדם אחד דובר אותם. במדבר הקלהרי ובפרו ישנם 2 אנשים שונים שכל אחד מהם הוא הדובר היחיד של שפה נכחדת. 
  • יש למעלה מ-300 שפות סימנים שונות בעולם.
  • שייקספיר המציא למעלה מ-1,700 מילים

לא משנה באיזו שפה, ניב והיכן נמצא קהל היעד שלכם, מה שבטוח שאנחנו נדע להעביר את המסר שלכם באופן רהוט, ברור ואיכותי. רוצים לדעת איך?